X

Detaylar

Kategori Mühendislik-Teknik
Yayıncı Eğitim Yayınevi
Liste Fiyatı 32.00
Format Kitap
Barkod-ISBN 9786054392087
Yayın Tarihi 2018-11-04
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı İşletme Bilimine Giriş
Baskı Sayısı 25.Baskı
Sayfa Sayısı 368
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 165 X 245

İşletme Bilimine Giriş

İşletme Bilimi, toplumsal yaşamın vazgeçilmez kurumlarından olan işletmelerin kuruluşu, finansmanı, üretim, girdi ve araçlarının sağlanması, bunların üretim yapmak üzere rasyonel ve sistemli bir biçimde birleştirilmesi, üretilen mal ve hizmetlerin pazarlanması, parasal olayların izlenmesi ve nihayet işletmelerin örgütlenip yönetilmesi konularını ele alıp inceleyen bir bilim dalıdır.

İşletme Biliminin inceleme ve araştırmalarının ağırlık merkezini işletmeler oluşturur. Bir disiplin olarak İşletme Bilimi, işletmenin mevcut durumunu ortaya koymak kadar onu daha mükemmel yönde değiştirmeyi de amaçlayan bir yöntem sergiler. Bu yönden, İşletme Biliminin hem pozitif (mevcut durumu ortaya koyan) hem de normatif (işletmenin daha verimli ve etkili bir işleyiş göstermesi için, mevcut durumun nasıl ve hangi yönde değiştirilmesi gerektiğini öngören) bir disiplin olduğu söylenebilir. Burada sözü edilen normatiflik (kuralcılık), ahlaki (etik) bir durum olmaktan çok, daha iyiyi ve mükemmelliği arayan bireysel ve toplumsal refahı yükseltmeyi hedefleyen faydacı (pragmatist) ve teknik bir normatifliği ifade eder.

Bu anlayışla hazırlanan kitap iki kısım hâlinde düzenlenmiştir. Kitabın birinci kısmında sırasıyla; işletmenin varlık nedeni, tarihsel gelişimi, amaçları, çevresi ve türleri, büyüme olgusu, işletmeler arası birleşmeler, işletmenin kuruluşu, maliyetleri, gelirleri ve işletme performansı konuları inceleme konusu yapılmıştır. Kitabımızın ikinci kısmında ise işletmelerin varlık nedenini oluşturan "insan ihtiyaçlarını karşılayacak mal ve hizmetleri üretirken" işletmelerin yerine getirmeleri gereken yönetim, tedarik, üretim, pazarlama, finansman, muhasebe, insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler ve araştırma -geliştirme işlevleri çağdaş bir anlayışla ele alınıp açıklanmıştır.

Konu Başlıkları:

İşletmenin Genel Esasları
Temel İşletmecilik Kavramları
İşletmenin Kuruluşu
İşletmenin Maliyetleri
İşletmenin Gelirleri
İşletme Fonksiyonları
Yönetim Fonksiyonu
Üretim Fonksiyonu
Finansman Fonksiyonu
Personel Fonksiyonu
Araştırma – Geliştirme Fonksiyonu

Emeği Geçenler

Yazar   : Adnan Çelik
Yazar   : M. Şerif Şimşek
Yazar   : Adnan Çelik;M. Şerif Şimşek

Satış Noktaları